در آغوش آبی خلیج فارس نهنگ عظیمی خوابیده که ما آن را با نام جزیره قشم می‌شناسیم؛ بزرگ‌ترین جزیره کشورمان که در استان هرمزگان قرار دارد و گرمای خاک و مردمانش هر ساله هزاران گردشگر را از سراسر ایران و جهان به بازدید از فرهنگ و طبیعت بی‌نظیر آن می‌کشاند.

تماشای دریای زلال و سبزآبی با دنیایی از صدف‌ها، ماهی‌های رنگارنگ و گیاهان گوناگون، جنگل‌های حرا با اکوسیستم شگفت‌انگیز و پرندگان بی‌نظیرش، درخت انجیر معابد، گل‌های کاغذی سرخ آویخته از دیوارها، زمین‌های بکر و دره‌های هیجان‌انگیز تنها گوشه کوچکی از جاذبه‌های قشم و زیبایی‌های این جزیره هستند.

دیدنی‌های قشم که شامل بناهای تاریخی و فرهنگی مانند قلعه‌ها، مساجد و امامزاده‌ها، نمونه‌هایی از هنر و معماری قدیمی و سنتی ایران است، همواره توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

در کنار همه این‌ها، از غذاهای محلی و خوراکی‌های خوشمزه و دریایی قشم نمی‌توان گذشت. غذاهایی پر از ادویه و مزه‌های خاص که طعم متفاوت آن‌ها هرگز از یادتان نخواهد رفت و آن‌ها را می‌توانید در بهترین رستوران‌های قشم تجربه کنید. همه این‌ها در کنار هم جزیره قشم را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل کرده است.

اگر اهل هیجان و سفرهای ماجراجویانه هستید و دوست دارید در طول مسافرتتان انواع تفریحات جذاب را تجربه کنید، قشم درست همان جایی است که باید باشید! از دریا تا خشکی، هر گوشه این جزیره پر از دیدنی‌های چشم‌نواز، تفریح، سرگرمی و ماجراجویی است. با ما همراه باشید تا شما را با تفریحات جزیره قشم آشنا کنیم.

لیست و معرفی تفریحات جزیره قشم

اول برویم سراغ تفریحات آبی! اگر اهل شنا و آب بازی هستید یا اصلاً به جنوب ایران سفر می‌کنید تا از دریای گرم قشم در روزهای سرد سال لذت ببرید، اینجا می‌توانید یک هیجان متفاوت را تجربه کنید!

غواصی در جزیره قشم

غواصی در جزیره قشم

تجربه تماشای دنیای زیر آب در جزیره قشم شما را به یاد مستندهای حیات وحش و طبیعت می‌اندازد. غواصی و دیدن ماهی‌ها، مرجان، شقایق و عروس دریایی، صدف‌های ریز و درشت و گیاهان رنگارنگ و عجیب در اعماق آب‌های نیلگون خلیج فارس می‌تواند خاطره سفر به این جزیره را برای همیشه در ذهنتان ثبت کند.

برای غواصی در آب‌های جزیره قشم باید به عمق ۲ تا ۵ متری بروید. البته اگر شنا بلد نیستید نگران نباشید! قبل از شروع غواصی، مربیان مجرب ۲۰ دقیقه به شما آموزش می‌دهند و تمام نکات و موارد مهم را به شما یادآور می‌شوند. همه افراد بالای ۱۰ سال می‌توانند این تفریح هیجان‌انگیز را در قشم تجربه کنند.

شاتل‌سواری در قشم

شاتل شبیه یک تیوپ بزرگ است که با یک طناب محکم به یک جت یا قایق تندرو متصل شده و به‌وسیله آن کشیده می‌شود.

در هر شاتل ۴ نفر می‌توانند بنشینند و تجربه مفرح و جذابی برای خودشان رقم بزنند. شاتل‌سواری معمولاً در بازه‌های ۱۵ دقیقه‌ای انجام می‌شود و حتماً باید برای سوار شدن در آن، جلیقه نجات و کلاه ببندید.

قایق‌سواری در قشم

قایق‌سواری در قشم

وقت قایق‌سواری ترس و هیجان را با هم تجربه می‌کنید، مخصوصاً اگر قایق انتخابی‌تان تندرو باشد و از روی موج‌ها بپرد! اما نگران نباشید، ناخداهای این قایق‌ها افرادی حرفه‌ای هستند و پیش از شروع این سفر آبی، لوازم ایمنی مثل جلیقه نجات را در اختیارتان قرار می‌دهند.

با این قایق‌ها می‌توانید به دل دریا بزنید، جایی که تا چشم کار می‌کند آب است و بس. گاهی ناخداها قایقشان را در میانه دریا خاموش می‌کنند تا مسافرانشان بتوانند از سکوت و آرامش دریا استفاده کنند.

این قایق‌ها بسته به ظرفیتشان می‌توانند ۱ تا ۴ مسافر را جابه‌جا کنند و زمان سفرهایشان بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است.

اسکوتر زیردریایی

این یکی تفریح مثل موتورسواری در آب است و جان می‌دهد برای کسانی که اصلاً شنا بلد نیستند. این موتور به یک کپسول اکسیژن متصل است و شما با سوار شدن بر آن می‌توانید آبزیان و موجودات جذاب اعماق دریا را تماشا کنید.

اسکوتر زیردریایی یک نفره است و افراد بالای ۱۲ سال که باردار نیستند و فشار خون بالا و ناراحتی قلبی و تنفسی ندارند می‌توانند از آن استفاده کنند.

پاراسل‌سواری

پاراسل‌سواری

این تفریح را می‌توانیم در دسته تفریحات آبی – هوایی قرار دهیم! پاراسل همان چتربازی است که روی آب انجام می‌شود.

شما می‌توانید به‌تنهایی یا در گروه‌های ۲ و ۳ نفره سوار پاراسل شوید. این چتر به یک قایق موتوری متصل است که به حرکت آن چتر شما به پرواز در می‌آید و در ارتفاع ۱۵۰ تا ۳۰۰ متری از سطح آب قرار خواهید گرفت. البته اگر کودکان ۵ تا ۱۰ سال سوار پاراسل شوند، این ارتفاع به زیر ۱۰۰ متر کاهش می‌یابد.

تماشای آبی دریا از آن بالا لذتی وصف ناشدنی دارند و شما حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه فرصت دارید تا از آنجا زیبایی‌های جزیره قشم را تماشا کنید.

جت ‌اسکی

لذت جت اسکی سواری را می‌توانید در همه کلوپ‌های دریایی قشم تجربه کنید. افراد زیر ۲۰ سال نباید به‌تنهایی سوار این وسیله شوند و حتماً باید یک همراه داشته باشند.

اگر می‌خواهید آدرنالین خونتان را حسابی بالا ببرید می‌توانید جت‌ اسکی را با سرعت بالاتری برانید. معمولاً آقایان به سراغ جت اسکی می‌روند؛ اما استفاده از آن برای خانم‌ها هیچ منعی ندارد و آن‌ها هم می‌توانند با مراجعه به کلوپ‌های دریایی، خاطره این تفریح جذاب را برای خودشان بسازند.

زمان جت‌سواری در اغلب کلوپ‌ها حدود ۱۵ دقیقه است و برای سوار شدن بر جت‌ اسکی حتماً باید از جلیقه نجات استفاده کنید.

فلای‌بورد

فلای‌بورد

با فلای‌بورد می‌توانید بدون بال پرواز کنید‍! برای تجربه این تفریح بی‌نظیر بهتر است عصرها به کلوپ‌های دریایی بروید و این بازی مفرح را امتحان کنید.

فلای بورد کفش‌های مخصوصی است که به یک جت اسکی وصل می‌شود و پس از سرعت گرفتن جت، جریان آب با فشار زیاد زیر این کفش‌ها شما را از سطح دریا جدا می‌کند و به بالا می‌برد. این تفریح در بازه‌های زمانی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام می‌شود.

فلای بورد بر اساس میزان حفظ تعادل افراد به دو نوع مبتدی و حرفه‌ای تقسیم می‌شود و کسانی که زیر ۱۸ سال دارند نمی‌توانند از این وسیله استفاده کنند.

بنانا سواری

این تفریح جذاب به دلیل شکل موزی تیوپ‌های آن به بنانا سواری معروف شده است. در بنانا سواری شما روی تیوپ‌های استوانه‌ای بزرگی که شبیه موز هستند می‌نشینید و به کمک دستگیره‌های تیوپ تعادل خود را حفظ کنید. این تیوپ‌ها ظرفیت‌های ۱ تا ۵ نفره دارند و برای تفریح کردن با خانواده بسیار مناسب‌اند.

اسکی روی آب در قشم

اسکی روی آب در قشم

اسکی روی آب یکی از معروف‌ترین تفریحات آبی است که در جزیره قشم می‌توانید لذت آن را تجربه کنید. در این ورزش باید کفش‌های مخصوصی که به تخته اسکی متصل هستند را بپوشید و با یک طناب ضخیم به قایق‌های تندرو یا متصل شوید. وقتی قایق شروع به حرکت می‌کند، شما هم روی سطح آب به حرکت در می‌آیید.

برای تجربه اسکی روی آب باید جلیقه نجات و عینک محافظ داشته باشید تا از ورود آب به چشم‌هایتان جلوگیری کنید. این ورزش در زمانی انجام می‌شود که دریا آرام است و موج‌های بلندی ندارد. زمان اسکی روی آب حدود ۱۵ دقیقه است.

پارک آبی قشم

پارک آبی قشم در فضایی به مساحت ۲ هزار متر مربع ساخته شده است و به گردشگرانی که به دنبال تجربه تفریحاتی در کنار ساحل هستند، فضایی ایده‌آل را ارائه می‌دهد.

در این پارک علاوه بر تفریحات آبی، تفریحات غیرآبی نیز برای علاقه‌مندان فراهم شده است. استخر، سونا، جکوزی، سالن بیلیارد، شیب مستقیم و سرسره‌های منحنی از جمله این تفریحات‌اند و برای کسانی که به ورزش‌های آبی علاقه ندارند مناسب‌ترین گزینه هستند.

همچنین برای رفاه حال شما، در این پارک یک کافی‌شاپ نیز وجود دارد که در آن می‌توانید از غذاهای متنوع و نوشیدنی‌های خنک لذت ببرید.

در پارک آبی قشم، تمامی تفریحات آبی و غیرآبی با استفاده از تجهیزات به‌روز و با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی ساخته شده‌اند تا بتوانید با آسودگی و به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کنید.

حالا بیایید کمی از تفریحات آبی دور شویم و سراغ دیدنی‌های غیر آبی قشم برویم.

پارک زیتون قشم

پارک زیتون قشم

پارک زیتون قشم با فضایی سبز و زیبا و منظره‌ای رو به ساحل، یکی از محبوب‌ترین و پربازدیدترین پارک‌های این جزیره است. این پارک گزینه‌ مناسبی برای گذراندن یک روز آرام در کنار ساحل و در محیطی آرام و دلنشین است.

یکی از ویژگی‌های جالب پارک زیتون، امکان چادر زنی در کنار ساحل است که به شما این امکان را می‌دهد تا شب‌ها در کنار دریا و با موسیقی صدای امواج به خواب بروید.

همچنین در این پارک زمین‌های بازی‌های متنوعی از جمله بسکتبال، والیبال ساحلی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها بازی و ورزش کنید.

پارک زیتون رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های متنوعی دارد که انواع غذاهای ایرانی و فرنگی را در اختیار شما قرار می‌دهند. پارک زیتون در نزدیکی مرکز خرید سیتی سنتر و در ساحل شرقی جزیره واقع شده است که به شما این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی به خرید بروید.

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم، اولین ژئوپارک خاورمیانه است که در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده است. ژئوپارک‌ها شامل چندین ژئوسایت هستند که در مناطقی با تنوع زیستی بالا و اقلیم‌های متفاوت به‌منظور حفاظت از جاذبه‌های طبیعی ایجاد می‌شوند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی قشم، این جزیره دارای سه اکوسیستم بسترهای مرجانی، جنگل‌های حرا و جنگل‌های بارانی است که هر کدام به‌تنهایی تنوع زیستی بسیار زیادی دارند.

این ژئوپارک در غرب جزیره واقع شده است و دارای ۲۵ ژئوسایت و یک موزه است. برخی از ژئوسایت‌های این مجموعه شامل غار نمکدان، تنگه چاهکوه، دره مجسمه‌ها، جزایر ناز و جنگل حرا هستند.

یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های این ژئوپارک، موزه آن است. در این موزه می‌توانید از کوچک‌ترین پستاندار جهان با وزن ۲ گرم تا بزرگ‌ترین آن‌ها یعنی نهنگ‌ دیدن کنید.

پارک ساحلی لافت

پارک ساحلی لافت

پارک ساحلی لافت، یکی از زیباترین سواحل جزیره قشم واقع در روستای لافت در غرب جزیره است. زیبایی‌های لافت تنها به پارک ساحلی آن ختم نمی‌شود و بافت تاریخی و معماری بی‌بدیل آن، این روستا را به یکی از جاذبه‌های اصلی جزیره قشم تبدیل کرده است.

ساحل این روستا بکر و دست‌نخورده‌ است و تماشای غروب خورشید در آن لذتی غریب دارد. پارک ساحلی لافت، در فهرست دنج‌ترین جاهای دیدنی قشم قرار دارد و برای افرادی که از شلوغی سواحل معروف این جزیره خوششان نمی‌آید، انتخابی عالی است.

باغ موزه گیاه‌شناسی قشم

باغ موزه گیاه‌شناسی قشم با زیبایی‌های طبیعی و گونه‌های مختلف گیاهی، مقصدی دیدنی برای توریست‌ها و مسافران و همچنین محققان و دانشجویان علاقه‌مند به تحقیقات علمی است.

این مجموعه با مساحت ۳۰ هزار متر مربع، از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که در هر بخش، پوشش گیاهی اقلیم‌های متفاوت شبیه‌سازی شده است.

طراحی خلاقانه و زیبای این باغ، هر کسی را شگفت‌زده می‌کند.موزه باغ گیاه‌شناسی قشم در انتهای جاده درگهان و در میدان آزادی واقع شده است.

ساحل روستای شیب‌دراز

ساحل روستای شیب‌دراز

روستای شیب دراز یکی از جاذبه‌های دیدنی جنوب ایران است که در شهرستان قشم قرار دارد و به دلیل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در این منطقه، مشهور است.

این روستا در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شهر قشم و در نزدیکی بندرگاه‌های مهم استان هرمزگان قرار گرفته است.

ویژگی‌های زمین‌شناختی، خاک و پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری متنوع، این منطقه را به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان تبدیل کرده است.

تنوع گونه‌های جانوری و آبزیان در این منطقه، از جمله تلال، خرچنگ،‌ هامور، شیر ماهی، سفره ماهی، گدیر، سنگ سر، صافی، ماهی مرکب، کرفه، یوبو و کوسه، در زمستان و تابستان‌ها، سواحل روستای شیب دراز را به مهمانی ‌فرا‌می‌خوانند.

جزیره هنگام

هنگام یکی از جزایر زیبای قشم است که با قایق و لنج می‌توانید به آن سفر کنید و در مسیر رسیدن به هنگام با دلفین‌های بازیگوش هم ملاقات داشته باشید! ساحل جزیره هنگام شب‌ها درخشش آبی زیبایی دارد و گونه‌های جانوری نادر مثل آهو و آفتاب‌پرست در این منطقه زندگی می‌کنند.

جزیره هرمز

جزیره هرمز

هرمز، اصلی‌ترین انگیزه اغلب مسافران برای سفر به قشم است. خاک سرخ و تپه‌های رنگ به رنگ آن، باعث شده تا این جزیره به یکی از جاذبه‌های دیدنی قشم تبدیل شود.

سراسر این جزیره کوچک با دیدنی‌های زیبا و طبیعی پوشانده شده است و شما می‌توانید در یک صبح تا عصر تمام جزیره را بگردید.

جنگل‌های حرا

برای یک هیجان حسابی آماده باشید! اگر از دوستداران محیط زیست هستید، این جنگل‌ها با اکوسیستم دقیق و عجیبشان شما را شگفت‌زده خواهند کرد.

احتمالاً باورتان نمی‌شود که درختان این جنگل با جزر و مد دریا به زیر آب فرو می‌روند و دوباره سر از آب بیرون می‌آورند.

برای بازدید از این جنگل‌ها می‌توانید به اسکله روستای طبل یا اسکله سهیلی مراجعه کنید، سوار قایق شوید و به تماشای این جنگل‌های بی‌بدیل طبیعی بروید.

به شما قول می‌دهیم این تجربه برایتان بسیار جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود.

مراکز خرید قشم

مراکز خرید قشم

حتماً می‌دانید که قشم منطقه آزاد است. در مناطق آزاد امکان خرید بسیاری از اجناس مثل لباس، خوراکی، لوازم خانه و وسایل الکترونیکی با قیمت ارزان‌تر وجود دارد.

به همین دلیل خرید کردن در جزیره قشم یکی از تفریحات اصلی مسافران این منطقه به‌حساب می‌آید. بازار قدیم قشم، بازار ستاره و مجتمع تجاری سیتی سنتر از بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین مراکز خرید در جزیره قشم هستند.

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها یکی از آثار مهم تاریخی قشم است که دیدن آن خالی از لطف نیست. این قلعه در سال ۱۵۰۷ میلادی به دستور یکی از فرماندهان پرتغالی ساخته شده و مساحتی به وسعت ۲۰۰ مترمربع دارد. این قلعه در شمال جزیره و در بلوار ژئوپارک واقع شده است.

غار نمکدان

غار نمکدان

غار نمکدان طولانی‌ترین غار نمکی جهان است که سن آن به ۵۷۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد! این غار ۶۴۰۰ متر طول دارد و قندیل‌های موجود در آن از نمک ساخته شده‌اند.

نمک این غار بهترین نوع نمک برای مصرف خوراکی است. فراموش نکنید برای ماجراجویی در این غار به یک راهنما و لوازم غارنوردی مثل چراغ روشنایی نیاز خواهید داشت.

غار خربس

غار خربس یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم جزیره قشم است. این غار در حدود ۱۵ کیلومتری قشم واقع شده و دارای ۴ دهانه مجزاست که از درون به هم پیوسته‌اند.

حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد تا بتوانید در این غار گردش کنید. بازدیدکنندگان با داشتن چراغ‌های روشنایی، می‌توانند زیبایی‌های طبیعی درون غار را ببینند.

کارگاه لنج‌سازی گوران

کارگاه لنج‌سازی گوران

بسیاری از مردم قشم به شغل صیادی مشغول هستند و به همین دلیل از گذشته‌های دور ساخت لنج برای رفت‌و‌آمد در دریا در این منطقه بسیار رواج داشته است.

بزرگ‌ترین کارگاه لنج‌سازی قشم در منطقه گوران قرار دارد که گرچه امروز رونق قدیم را ندارد اما با این حال یکی از جاهای دیدنی و جذاب قشم به شمار می‌رود.

پارک کروکودیل قشم

این پارک در سال ۱۳۸۹ با ورود ۸ کروکودیل از کشور مالزی فعالیت خود را آغاز کرد. این کروکودیل‌ها که به آن‌ها پروسوس می‌گویند، در آب‌های شور زندگی می‌کنند و در حال حاضر تعدادشان به ۱۰۰ عدد رسیده است.

چاه‌های تلا

چاه‌های تلا

اگر به معماری و شهرسازی علاقه دارید، تماشای چاه‌های تلا در منطقه لافت برایتان بسیار جالب خواهد بود. این چاه‌ها که به شکل خاصی ساخته شده‌اند، راهی برای ذخیره باران بود تا اهالی روستا به آب شیرین دسترسی داشته باشند.

در زمان‌های گذشته ۳۶۶ چاه در این منطقه وجود داشت که امروز تنها ۱۰۰ تا از آن‌ها قابل استفاده هستند.

پاراگلایدر سواری در قشم

بی‌تردید پرنده شدن در آسمان آبی قشم، وقتی بستر خلیج‌فارس زیر پایتان گسترده است، لذتی هیجان‌انگیز برایتان خلق می‌کند.

با وجود قیمت بالای این تفریح، بسیاری از افراد معتقدند تجربه این ماجراجویی مهیج ارزشش را دارد. شما می‌توانید با کمک‌مربی، سقوط آزاد را هم تجربه کنید.

پیست سافاری قشم

پیست سافاری قشم

پیست سافاری قشم با مساحت ۵۲۰ هکتار، یکی از استانداردترین پیست‌های سافاری در ایران به شمار می‌رود.

شما در این پیست می‌توانید انواع تفریحات هیجان‌انگیز مثل کارتینگ، باگی‌سواری، شتر سواری، موتور کراس و اتومبیل‌های مختلف را تجربه کنید. موقعیت جغرافیایی و تجهیزات این پیست آن را از بسیاری از پیست‌های سافاری کشور متمایز کرده است.

ساحل سوزا

سوزا شهری کوچک در جزیره قشم است که ساحل بسیاری زیبایی دارد و سکوت و آرامش آن برای افرادی که دوست دارند طلوع یا غروب خورشید را در کنار دریا تماشا کنند بسیار جذاب است.

ساحل نقره‌ای

ساحل نقره‌ای

حتماً شما هم عکس‌ ساحل‌هایی را دیده‌اید که شب‌ها نور آبی‌ رنگی از خود ساطع می‌کنند. ساحل نقره‌ای قشم که در جزیره هنگام قرار دارد یکی از همین ساحل‌هاست.

در این ساحل فیتوپلانگتون‌هایی وجود دارد که به دلیل داشتن سبزینه، نور سبز می‌دهند. وقتی دریا ناآرام می‌شود، این رنگ سبز به رنگ آبی درخشان تبدیل می‌شود که در شب جلوه بی‌نظیری دارد.

آکواریوم پروانه طلایی

۱۸۰ گونه آبزی مختلف در آکواریوم پروانه طلایی قشم نگهداری می‌شوند. این آکواریوم ۱۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و تجربه تماشای آن برای علاقه‌مندان به دنیای زیر آب و آبزیان بسیار جالب و هیجان‌انگیز است.

دره ستارگان

اسم این دره از قصه‌ای می‌آید که مردم بومی منطقه برای آن ساخته‌اند. برخی از اهالی قشم معتقدند این دره به دلیل سقوط یک ستاره از آسمان به وجود آمده است! اما محققان و زمین‌شناسان بر این باورند کوه‌ها و صخره‌های این منطقه به دلیل تند باد و باران‌های موسمی دچار فرسایش شده‌اند و هر یک از آن‌ها به شکل متفاوتی در آمده‌اند.

بهترین زمان سفر به قشم

بهترین زمان سفر به قشم

آب و هوای گرم و مرطوب قشم در فصل تابستان باعث شده است تا این جزیره زیبا و رؤیایی به یکی از بهترین مقاصد سفر در فصل‌های پاییز و زمستان تبدیل شود.

باورنکردنی به نظر می‌رسد؛ اما درست زمانی که مردم در استان‌های شمالی، شرقی و غربی ایران دمای زیر صفر یا بارش برف و باران را تجربه می‌کنند، شما می‌توانید در هوای لطیف اردیبهشت‌ ماهی قشم با لباس‌های بهاری جزیره‌گردی کنید و لذتی وصف‌ناشدنی از این سفر هیجان‌انگیز برای خودتان بسازید.

البته اگر تحمل خوبی در برابر گرما دارید، حتی در فصل‌های گرم سال هم می‌توانید سفر به قشم را تجربه کنید؛ اما باید برای دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه آماده باشید و با خودتان لباس‌های بسیار خنک و کرم‌های ضدآفتاب مناسب ببرید.